Ještěři

 

Ještěři jsou nejpočetnější skupinou plazů (asi 3 000 druhů). Většina má dobře vyvinuté nohy a více či méně dlouhý ocas. Jen někteří z nich mají ocas i končetiny redukovány. Někteří mají schopnost odlamovat v nebezpečí ocas, např. ještěrka obecná. Odlomený ocásek opět doroste. Ještěři mají velmi dobře vyvinutý zrak. Většina z nich má oční víčka nesrostlá, pohyblivá.

Plazi se rozmnožují vnitřně. Většina ještěrů je vejcorodých. Vajíčka kladou do jamek v zemi nebo do štěrbin. Vajíčka jsou v kožovitém obalu.V chladných a vlhkých oblastech je častější vejcoživorodost. To znamená, že oplozená vajíčka zůstávají v těle samičky. Mláďata se pak líhnou přímo při kladení vajec. 


 

Charakteristika ještěrů

U ještěrů jsou většinou plně vyvinuté končetiny, v případě jejich redukce zůstávají vždy alespoň zbytky pletenců a prsní kosti. Na lebce je výrazná streptostylie, to znamená, žequadratum je k lebce připojeno elastickými vazy a spojení je tak pohyblivé. Horní jařmový oblouk je redukovaný, tvrdé patro chybí, je vytvořeno jen pouzdro Jacobsonova orgánu. Vevoluci ještěrů je patrný sklon ke splývání párových lebečních kostí, což pomáhá identifikaci jednotlivých skupin.

Mají vyvinutý bubínek, oční víčka jsou většinou pohyblivá, zornička kulatá nebo štěrbinovitá. Někdy se zachovávají zbytky temenního oka. Ocas ještěrů je často lámavý, se schopností autotomie - po odlomení se ještě chvíli mrská, čímž odláká pozornost predátora od unikajícího ještěra. Často mají schopnost regenerace končetin a odlomeného ocasu.

Většinou jsou vejcorodí a snášejí vejce s blanitou skořápkou, někteří jsou živorodí. Pářícím orgánem je párový hemipenis, některé druhy mají schopnost partenogeneze.

Recentní druhy jsou menší velikosti, jen zřídka jsou větší než několik desítek centimetrů (varani). Zástupci některých vymřelých skupin však dosahovali značné délky. Největšími zástupci byli zřejmě někteří mosasauři, např. rod Tylosaurus, Hainosaurus nebo samotný Mosasaurus, dosahující délky až přes 15 metrů a hmotnosti kolem dvaceti tun.