Želva nádherná

 

 

Třída: Plazi (Reptilia)
 

Řád: Želvy (Chelonia)

Čeleď: Sladkovodní želvy (Emydidae)

Rod: Trachemys (Agassiz, 1857), (dříve též Chrysemys nebo Pseudemys)

Druh: Želva nádherná (Trachemys scripta, Schoepff, 1792)

Poddruh: Želva nádherná (Trachemys scripta elegans, Wied, 1839)

 

Výskyt: Od jihovýchodu USA  přes Střední Ameriku až po severozápad Jižní Ameriky. Uměle vysazené populace želv žijí a někdy se i úspěšně množí také v jiných oblastech s podobným podnebím. Často tak negativně ovlivňují tamější živočišné druhy. Želva nádherná se objevuje i volně žijící ve středoevropské přírodě. Byla hlášena dokonce i z oblastí v bezprostředním okolí Nízkých Tater na Slovensku.

Přirozené životní podmínky: Klidné zarostlé vodní plochy, které se při slunečním počasí rychle zahřívají.

Popis: Želva nádherná dorůstá velikosti 15 až 30 cm. Typickým znakem je proužek nebo skvrna červené barvy po stranách hlavy. Někdy je skvrna i nahoře na hlavě. Barva může kolísat od oranžové až po krvavě rudou. Tělo je, jak už to tak u želv bývá zvykem, kryto krunýřem. Horní část krunýře se nazývá karapax, spodní pak plastron. U mladých želv je karapax zbarven jasnými barvami od jasně zelené až po žlutou a doplněn výraznou kresbou. V dospělosti se kresba ztratí a vymizí i jasné barvy. Karapax je pak zbarven tmavě olivovohnědou, někdy téměř až černou barvou. Kresba na kůži zůstává. Plastron je zbarven žlutě, někdy až oranžově s tmavými skvrnami. Končetiny jsou vybaveny plovací blánou a drápy. Přední s pěti prsty, zadní se čtyřmi.

Potrava: Hlavní složku potravy by měly tvořit ryby. V ideálním případě by to měly být přiměřeně velké ryby podávané vcelku včetně kostí a vnitřností. Výborné jsou také tzv. grundle prodávané mražené v supermarketech; želvy je vyloženě milují. Další dobrou možností jsou akvarijní ryby, které ale slouží spíše pro zpestření jídelníčku. Nevýhodou zůstává jejich cena ve zverimexech a fakt, že z vlastního chovu se dají mnohdy uživit jen mláďata želv.

Ke krmení se také hodí převážně všechny druhy plžů (s ulitou i bez ní), a to suchozemské i vodní. Plže lze sbírat i v přírodě, ale jejich zkrmování nelze jednoznačně doporučit, protože mohou přenášet choroboplodné zárodky např. parazitů. Lze je ale poměrně snadno chovat. Krmíme je listy salátu, špenátu a jinou rostlinnou potravou. Ideální jsou akvarijní plži, jejichž chov nečiní žádné větší potíže. Druhy s ulitou jsou pro želvy výborným zdrojem vápníku.

Jako výborní se osvědčili mouční červi. Jedná se o larvy potemníka moučného, které lze rovněž koupit ve zverimexu nebo akvaristice. Snadno se dají i chovat. Krmíme je rostlinnou i živočišnou potravou.

Želvám můžeme dávat i cvrčky, menší kobylky, mouchy a pavouky. Větší želvy tento hmyz pozřou prakticky okamžitě, u menších želv se hmyz bude trápit, než ho želvy "okoušou".

Lze také krmit rybím, kuřecím, telecím a hovězím masem. Maso musí být libové. Pro vysoký obsah tuku je naprosto nevhodné maso vepřové, jelikož želvy neumí odbourávat tuky.

Rozmnožování: Námluvy a páření u želv nádherných většinou probíhají od března do července. Podmínkou je samozřejmě pohlavní dospělost obou jedinců, což u tohoto druhu bývá mezi 3 - 5 roky života. Samec připlave k samici a stimuluje její krk a hlavu pomocí svých dlouhých drápů. Poté, pokud je samice spokojena, se ponoří pod vodu a je připravena k páření (může se také stát, že jí samec nevyhovuje a samice začne být agresivní). Samotný akt běžně trvá od 15 - 45 minut.