Želva obrovská

 

Říše: živočichové (Animalia)

Kmen: strunatci (Chordata)

Podkmen: obratlovci (Vertebrata)

Třída: plazi (Reptilia)

Řád: želvy (Testudines)

Podřád: skrytohrdlí (Cryptodira)

Čeleď: želvovití (Testudinidae)

Rod: želva (Cyclemys)

Druh: želva obrovská (Dipsochelys gigantea)

 

Popis: Délka krunýře dospělé želvy je až 120 cm, může vážit až 200 kg a dožívá se až 160 let. Je tak druhou největší suchozemskou želvou. Karapax má hnědou barvu a tvar vysoké kopule. Mohutné nohy slouží také jako opora těžkého těla. Krk má velmi dlouhý, a velmi velký, což pomáhá želvě využít větví až do jednoho metru od země jako zdroje potravy. I když jsou typicky pomalé a opatrné, jsou schopny značné rychlosti. Jsou také vynikajícími plavci.

Výskyt: Seychelské ostrovy (západ od Afriky). Žijí v suchých, skalnatých oblastech Seychelských ostrovů a ostrova Aldabra v Indickém oceánu. Další izolovaná populace druhu se nachází na ostrově Zanzibar, v blízkosti Changuu a chované populace žijí v ochranářských parcích na ostrovech Mauricius a Rodrigues. Obývají kamenité stepi a polopouště a travnatá území s křovinami. Vyskytují se jak individuálně, tak ve stádech, která mají tendenci shromažďovat se především na otevřených pastvinách. Vyhrabávají si podzemní nory, nebo odpočívají v bažinách, aby si zachovaly chladnou hlavu během horkého dne.

Potrava: Nejvíce jsou aktivní v dopoledních hodinách, kdy tráví čas hledáním potravy. Živí se převážně listy, plody a výhonky rostlin, občas i živočišnými zbytky, jsou tedy býložravci. V jejich přirozeném prostředí je jim dopřáno jen malé množství vody, většinu jí přijímají z potravy. V zajetí jsou živeny často ovocem, jako jsou jablka a banány, stejně jako rostlinnými peletami.

Rozmnožování: Mezi únorem a květnem samice kladou 9-25 měkkých vajec do důlku v půdě, který pak zahrabou je a půdu udusají. Obvykle z méně než poloviny vajec se vylíhnou mláďata. Snůšek může být za rok více. Inkubace trvá 6 až 7 měsíců.


Zajímavost: 

V 18. A 19. století jejich početní stavy v důsledku lovu a sběru vajec klesl, a na některých ostrovech byly želvy vyhubeny.