Anakonda velká

 

Říše: živočichové (Animalia)

Kmen: strunatci (Chordata)

Podkmen: obratlovci (Vertebrata)

Třída: plazi (Reptilia)

Řád: šupinatí (Squamata)

Podřád: hadi (Serpentes)

Čeleď: hroznýšovití (Boidae)

Rod: anakondy (Eunectes)

Výskyt: Sever Jižní Ameriky, je možno ji spatřit v Brazílii, Peru, Kolumbii, Venezuele, Guyaně a na Trinidadu.

Stanoviště: Anakonda velká je snad nejvíce ze všech hroznýšovitých spjata s vodou. Její oči, vystouplé a položené navrch hlavy, jsou toho důkazem. Téměř nikdy se nevzdaluje daleko od vody. Dává přednost stojaté, nebo líně tekoucí vodě, velmi hojná je v záplavových oblastech. V době, kdy bažiny a řeky vysychají, upadá do stavu jakési strnulosti. Výborně plave, ve vodě vyvine značnou rychlost a obrovskou sílu. Na souši se pohybuje pomalu.

Popis: Má olivově, nebo žlutohnědě zbarvené tělo, s okrouhlými tmavými, až černými skvrnami. Od očí se až ke koutkům tlamy táhnou nažloutlé, bílošedé, nebo načervenalé, černě olemované proužky. Její mláďata jsou zbarvena velice pestře. Průměrně dorůstá do délky 5 metrů, ovšem může dorůst až do délky okolo 10 metrů, podobně jako krajta mřížkovaná. Její průměrná hmotnost se pohybuje okolo 250 kg, ale nejvyšší doložená hmotnost byla 300 kg.

Potrava: V potravě není vybíravá, v přírodě loví kajmany, želvy a ryby, ale i ptáky, kapybary a jiné savce. V zajetí se krmí savci a ptáky přiměřené velikosti. Anakondy jsou schopny ulovit až sedmdesátikilové prase. Většinou útočí z vody, ale jsou známy i případy, kdy svou kořist napadla ze stromu. Svou kořist tráví několik týdnů zalezlá v různých úkrytech.

Rozmnožování: Rodí 4-80 mláďat.