Krajta mřížkovaná

 

Říše: živočichové (Animalia)

Kmen: strunatci (Chordata)

Podkmen: obratlovci (Vertebrata)

Třída: plazi (Reptilia)

Řád: šupinatí (Squamata)

Podřád: hadi (Serpentes)

Čeleď: krajtovití (Pythonidae)

Rod: krajta (Python)

 

Výskyt: Krajta mřížkovaná obývá jihovýchodní Asii, Indonésii a Filipíny.

Životní prostředí: Preferuje podmáčené a pobřežní lesní porosty, mokřady, močály a rýžová pole. Dobře šplhá po stromech a velice ráda se koupe, často vydrží ve vodě celé hodiny.

Potrava: Její kořistí jsou převážně drobní savci, ptáci, nebo plazi, poblíž lidských obydlí si nezřídka upytlačí slepici, či menší selátko. Mohutní jedinci si dokonce troufnou na živočichy typu divokých prasat, telat buvolů, antilop, jelenů a dokonce i na lidi (jde však o velmi vzácné případy spíše „sebeobranného“ typu, obvykle se člověka bojí a vyhýbá se mu).

Popis: Krajta je had dorůstající běžně délky 5-6 metrů, nejdelší změřený a řádně zdokumentovaný jedinec mel 9,75 m. Jako u jiných hadů zde jsou barevné diference. Často je svrchu je žlutavá nebo hnědavá s velkými žlutými (plus minus kosočtverečnými) skvrnami s tmavým okrajem, které daly této krajtě druhové jméno.

Rozmnožování: K páření dochází v říjnu až listopadu. Po 3 - 4 měsících gravidity snáší samice okolo 50 vajec, výjimečně jich může být ale až 100. Je starostlivou matkou, svoji snůšku obtáčí, zahřívá a chrání svým mohutným, svalnatým tělem. Inkubační doba je tak jako u většiny plazů závislá na teplotě a pohybuje se mezi 54 - 105 dny.


Zajímavost:

Krajta mřížkovaná je nejdelší had světa. Nejdelší jedinec byl zabit na ostrově Celebes a měřil 9,76 m.

O svůj titul „nejdelší had světa" soupeří s anakondou velkou.