Krokodýli

 

Krokodýli žijí v řekách, jezerech a mořích teplých oblastí Země. Patří k největším plazům. Mají dlouhý, ze stran zploštělý ocas a silné končetiny. Prsty jsou spojeny plovací blánou. Tělo chrání rohovité štítky, pod nimiž jsou kostěné desky. V ústech se nacházejí zuby v zubních jamkách (stejně jako u savců). Mají ze všech plazů nejdokonaleji vyvinuté srdce- dvě síně a dvě komory jsou odděleny úplnou přepážkou. Jsou masožravý, jedí živé živočichy. Některé druhy se živí hlavně rybami. Většina krokodýlů napadá z vody nebo ve vodě suchozemské savce při pití nebo plavání. Živí se také zdechlinami. Vyskytují se v Asii, Africe, Americe a Austrálii. Mezi krokodýly řadíme: krokodýli, aligátory, kajmany a gaviály.


O krokodýlech pro mladší (zjednodušeně)

 

Byly nalezeny zkameněliny krokodýlů staré 65 milionů let, tedy z doby, kdy po zemi chodili dinosauři. Krokodýli jsou ve skutečnosti přímými potomky prehistorických archosaurů. Jsou to chytří plazi, rychle se učí a dokáží se bleskurychle pohybovat.

Ačkoliv jsou na plaza chytří, mají krokodýli vekmi malý mozek. K tomu, aby přemohli kořist, používají sílu a plíživé chovaní. Když leží klidně ve vodě, vypadají neškodně jako plovoucí kámen. Když se pak jelen nebo nějaký drobný savec přijde napít k řece, krokodýl s mohutným šviháním ocasem zvíře srazí, chytí a drží pod vodou, dokud se neutopí. Třetina hmotnosti krokodýla spočívá v ocase.

Krokodýl napadá cokoliv, co se přiblíží k vodě. Nepromešká příležitost a strhne každé zvíře, které mu přijde do cesty - takže klátící se ruce a nohy jsou v nebezpečí. Krokodýl dokáže srazit dlouhé čelisti s takovou silou, že rozdrtí kosti drobných savců. Pokud však tlamu zavře, čelistní svaly jsou tak slabé, že mu člověk jednou rukou udrží tlamu zavřenou. Strašlivé zuby jsou stvořené k stisku, nikoliv ke žvýkání. Krokodýli nilští spolupracují při chytaní kořisti a ze svých těl udělají hráz, do které chytají ryby. Větší kořist drží jeden krokodýl dole, zatímco druhý ji trhá.

Krokodýl je přírodní ponorka. Má soustavu záklopek, které se při ponoření automaticky zavřou a chrání uši, nos a hrdlo před vniknutím vody. Oči jsou na vrcholku hlavy, a když se zbytek těla ponoří, zůstávají nad vodou. Krokodýl může zůstat pod vodou klidně hodinu. Když plave pod vodou, tisíce drobných krystalků vystýlajících oko sbírají světlo a umožňují ohromující podvodní vidění. Krokodýl nepoužívá nohy při plavání jako pádla, ale kývá ocasem ze strany na stranu, aby tlačil vodu dozadu a tím se poháněl velkou rychlostí vpřed. Průměrný krokodýl může mít v žaludku okolo 4,5-7 kg kamení. Polyká kameny, aby získal zátěž potřebnou k setrvání pod vodou a také aby mu pomáhaly rozmělňovat potravu.


Zajímavost - Krokodýlí slzy

 

Dříve se věřilo, že krokodýl naříká a vzdychá jako zoufalý člověk, aby přitáhl svou kořist. Kdokoliv přišel zkoumat tyto žalostné zvuky, toho krokodýl chytil a zhltnul. Podle indiánské pověry začne krokodýl jíst tělo oběti, nad kterou se sklání, a než se nají, „uroní slzy". Odtud pravděpodobně pochází rčení „ronit krokodýlí slzy". Ve skutečnosti sní krokodýl jen to, co dokáže spolknout vcelku, takže často zatáhne kořist do podvodní skrýše a nechá tělo rozkládat, dokud není dost měkké, aby ho mohl spolknout.


Krokodýli:

/album/krokodyli-/nilsky-jpg/
/album/krokodyli-/g-indicky-jpg/
/album/krokodyli-/morsky-jpg/
/album/krokodyli-/k-brylovy-jpg/
/album/krokodyli-/a-severoamericky-jpg/
/album/krokodyli-/a-cinsky-jpg/
/album/krokodyli-/g-sundsky-jpg/
/album/krokodyli-/k-americky-jpg/

—————