Anatomie krokodýlů

 

Stavba těla

Krokodýli jsou mohutní plazi s dlouhým silným ocasem. Lebka je diapsidní, mohutná, ale částečně pneumatizovaná (=kosti jsou duté). V různé míře je vyvinuto sekundární patro. Tělo krokodýlů je kryto rohovitými štíty, pod kterými leží kostěné desky. Krokodýli plavou pomocí silného, ze stran zploštělého ocasu, končetiny mají přitisknuté k tělu. Svaly jsou nejvíce rozvinuté v oblasti krku a na končetinách.

Trávící soustava

Jejich potravou jsou různí savci, ptáci a ryby a také jiní plazi, které loví, a nebo se živí na jejich mršinách. Krokodýlovití nemohou posouvat čelisti na stranu, proto kořist polykají v celku, v případě nevyhovující velikosti ji trhají prudkými pohyby hlavy na menší části. Jazyk mají podobný jazyku savců. Potrava putuje hltanem do žaludku, kde probíhá trávení. Dále jde do střev, ve kterých proběhne vstřebávání a odtud je kloakou vylučován z těla ven. Krokodýlí trus je velmi podobný trusu savců.

Cévní soustava

Krokodýli mají srdce, které je tvořeno 2 komorami a 2 síněmi. Mezi srdečními komorami se vyskytuje přepážka, která téměř odděluje pravou a levou část srdce. Mají srdce nejdokonalejší ze všech dnešních plazů.

Rozmnožovací soustava

Oplození je vnitřní. Samice se po nakladení vajec nezdržuje příliš daleko, ale hlídá je jako oko v hlavě. Vejci se často živí varani a tak se mnohokrát stane, že matka prostě nepřiplave rychle a varani natropí mnoho škod. Z 10-15 nakladených vajec přežije cca pouhých 6-7 jedinců. Po vylíhnutí, plavou v okolí matky. Živí se však již sami, a od narození umí plavat. Zhruba do 1 roku života se zdržují v okolí matky.

Nervová soustava

Je podstatně vyvinutější, než u obojživelníků. Mají vyvinutý koncový mozek a díky tomu jsou také relativně inteligentnější.

Smyslová soustava

Oči jsou na svrchní straně hlavy v jedné rovině s ušima a nozdrami. A tak se mohou nepozorovaně přiblížit až ke kořisti, protože zbytek je potopen.

Zrak mají docela dobrý, i když to není nejlepší jejich smysl. Přes oko se jim ze strany táhne jemné průhledné víčko, kterému se říká mžurka. Mžurka slouží k tomu, že když se krokodýl potopí, tak se mžurka přes oko zatáhne a on může úplně v klidu vidět pod úplně zvířenou zabahněnou vodou.

Krokodýlové jsou známí tím, že se vrhnou po všem, co se jen pohne. Většina lidí je považuje za nebezpečné predátory, kteří pojídají i lidi. Není to tak docela pravda. Je sice faktem, že se opravdu oženou po čemkoli, co se pohne, ale pokud jste na souši, tak před ním můžete snadno utéct. Krokodýli zřídka dosáhnou rychlosti na souši přes 16 km/h.